Çernobil Turu

SİZE NASIL YARDIMCI OLABİLİRİZ?

Doğrudan Tur Rehberlerimiz İle Görüşebilirsiniz.

Whatsapp: +380661770280

Kişi Sayısı

 • Tek kişilik oda kişi başı: 275 Euro
 • İki Kişilik Oda Kişi başı375 Euro

ÜCRETE DAHİL OLAN HİZMETLER

 • 4* Otelde 2 gece  oda & kahvaltı konaklama,
 • Kiev şehir tanıtım turu,
 • Havalananı –  Otel – Havalananı transferleri,
 • Çernobil gezisi,
 • Otel vergileri,
 • Kokartli Türkçe rehberlik hizmetleri,

ÜCRETE DAHİL OLMAYAN HİZMETLER

 • Uçak Bileti
 • Yurt dışı  çıkış fonu
 • Kişisel harcamalar ve programda belirtilen ekstra turlar,
 • Şoför ve rehber bahşişleri (İsteğe bağlıdır)

Bu tura 18+ yas üzerindeki Misafirler katıla bilir!

İstanbul – Kiev

İstanbul belirlenen havalimanı dış hatlar terminalinde buluşma. Check-in işlemlerinin ardından belirlenen Havayolları’nın ………… sefer sayılı tarifeli seferi ile ..:.. te Kiev’e hareket. Yerel saat ile ..:.. de varış ve Kiev şehir tanıtım turu. Ayasofya Meydanı, Mihaylovski Meydanı ve Kilisesi, Opera Binası, Parlamento Binası, Özgürlük Meydanı, Altın Kapı, Dostluk Heykeli ve Padol semtini görülecek yerler arasındadır.

Tur sonrasında otelinize transfer ve serbest zaman.  Arzu eden misafirlerimiz ekstra olarak düzenlenecek İkinci Dünya Savaşı Müzesi , Pecerskaya Lavra Manastırı &  Mikrominyetur  turuna katılabilirler (50 Euro). İlk durağımız 2. Dünya Savaşı Müzesi, bu savaşa ilişkin dünyadaki en büyük müzelerden biridir. Açık ve kapalı kısımdan oluşur. Açık kısmında Sovyet ordusunun Afganistan savaşında ve 2. Dünya savaşında kullandığı savaş uçakları tanklar, roketler sergilenmektedir. Kapalı kısım 3 kattan oluşmaktadır. 2. Dünya savaşına ait bütünüyle orijinal olarak saklanmış araç gereçleri yakından görme şansı bulacağımız bu turumuzda, savaşın insanlığa verdiği zararı, unutamayacağımız en çarpıcı örneklerle göreceğiz.

Bu programın ardından Pecerskaya Lavra Manastırı görülecektir. İçinde 18 kiliseyi barındıran manastır 11. yüzyıldan kalma ve UNESCO Dünya Mirasları Listesindedir. Manastırın içerisinde bulunan, ziyaret noktalarımızdan bir diğeri ise Dunyada Tek olan  Mikro minyatür müzesi. Mikro ebatlarda yapılmış eserleri, özel büyüteçlerle gözlemleme imkanı bulacağımız gezimizin ardından  tur bitimi otelinize transfer ve serbest zaman. Geceleme otelinizde.

Kiev – Çernobil & Pripyat – Kiev

Sabah kahvaltı sonrası Çernobil turumuz için hareket. Kiev’in 180 km dışında 27 Nisan 1986 yılında yaşanan talihsiz kaza sonucu tüm Dünyanın etkilendiği nükleer patlamanın yaşandığı Pripyat şehrini ve Çernobil bölgesini gezeceğiz. Günümüzde tehlikenin minimuma indiği bu bölge artık tamamen bir açık hava müzesi olarak dünyanın her yerinden binlerce turist ağırlamaktadır. Çernobil Denetimli bölgesine polis kontrol noktasında daha önceden gönderdiğimiz bilgiler ve aldığımız izinlerin kontrolü ile giriş yapıyoruz.

Bölge içerisinde sizlere bildirilen uyarılar doğrultusunda yerel rehberimiz eşliğinde devam edeceğiz. Rotamız içerisinde İkinci Dünya Savaşı, SSCB ve kazanın yaşandığı reaktörlere dahil bilgiler alacağız. Kontrol noktasından geçtikten sonra Zalesya Köyü ile turumuza başlıyoruz. İkinci dünya savaşında Belarus ve Ukrayna sınırında kritik bir bölge olan Zalesya pek çok acı hatıraya ev sahipliği yapmaktadır. Sovyetler Birliği’nin Köy ve Kültür enstitüleri halen terkedildiği şekilde korunmaktadır. Kapachi Köyünde SSCB’nin köy yaşamına dair pek çok detay yakalayacağız. Doğanın karşısında duramayan terkedilmiş bölgede yeni bir habitat oluşmuştur. Kindergarten olarak da geçen kreşte terke dilmiş ve bırakılmış oyuncaklar, kitaplar ve pek çok eşya ile tekrar o günlerde kendimizi hissedeceğiz.

Turumuz esnasında halen aktif olan halk merkezinde öğle yemeğimizi alacağız. Çernobil bölgesine geldiğimizde ise bilgi işlem merkezi olan devasa Duga Radarlarını göreceğiz. SSCB’nin çok gizli tutulan ve orada yaşayan dönemin halkının bile bilmediği bu bilgi işlem merkezi 80’li yıllarda ülkeler arası iletilen bilgileri işlemenin yanında gizli mesajlarında gönderilebildiği bir teknolojiye sahipti. Bunun yanı sıra Pripyat’a geçerken göreceğimiz ormanların bir kısmı patlama sonrası kırmızı renge dönüştüğü için günümüzde Kızıl Ormanlar olarak anılmaktadır.

Pripyat, Sovyetler zamanında kurulmuş en modern şehirlerden biri olmuştur. 1970 yılında bölgenin ileri gelenleri tarafından kurulan bu şehir geceleri ışıl ışıl olan ve eğlencenin durmadığı River Port’a, Lenin Heykellerine, Bölgenin tek ve en büyük oteli olan Polisiya Hotel’e, Meşhur Lunapark’a, çevre bölgelerin gelerek ithal mallardan satın alabildiği alışveriş merkezine ev sahipliği yapmaktadır. Terk edilmiş hali ile içimizi burkacak derecede güzel olan bu bölge ayrıca büyük Pripyat Stadyumunu da bulundurarak spor, kültür ve sanat olarak dönemin çok ilerisinde bir bölge olmuştur. Gezeceğimiz bölgelerin mimarisi sadece Sovyet etkisi değil aynı zamanda gotik mimarisi, Bizans mimarisi, Yahudi mimarisi gibi pek çok farklı tarzla inşa edilmiştir.

Patlama yaşandığı ilk müdahaleyi yaparak çok hızlı bir şekilde tahliye işlemini yapan şehitler adına yapılan Dünyayı Kurtaranlar Heykelini de göreceğiz. Çernobil Yönetim Merkezini de ziyaret ettikten sonra günün sonunda radyasyon oranlarımız ölçülerek bölgeden belirtilen saatlerde çıkış yapıyor ve tekrar Kiev’e geri dönüyoruz. Geceleme otelimizde.

Kiev- Istanbul

Sabah kahvaltımızın ardından odaların boşaltılması ve transfer saatine kadar serbest zaman. Arzu eden misafirlerimiz ekstra olarak organize edilecek olan Kiev Metrosu & Kültür ve Alışveriş turuna katılabilirler (30 Euro). Kiev’in sanat dolu metro duraklarını gezerken şaşıracaksınız. Günde yaklaşık 1.5 Milyon yolcu taşıyan bu metronun en derinindeki 105.5 metre derinlikteki metro durağını göreceğiz. Ardından Ünlü Andreyevski Yokuşu’nda hediyelik eşya alabilme şansı yakalayacağız. Günün yorgunluğunu Dnepre Nehrinde atacağız. Ardından havalimanına geçiyoruz. Belirlenen Havayolları ……… sefer sayılı tarifeli seferimiz ile ..:.. ‘ da Kiev’den hareket. ..:.. ’da Istanbulda belielenen Havalimanı’na varış.

Yorum bırak

Your email address will not be published. All fields are required.